czwartek, 26 maja 2011

Smiala ulica.
Ulica Śmiała na Żoliborzu Oficerskim ma prawie kilometr długości (to chyba najdłuższa ulica w tym rejonie). Dziś na zdjęciach tylko mały kawałek z jej północnej części - tej bliżej Placu Słonecznego.

Jedna z najbardziej reprezentacyjnych w zamierzeniach ulic Żoliborza Oficerskiego (pod numerem 16, obecnie nieistniejącym, mieszkał sam Grot-Rowecki) mocno po wojnie podupadła. Południowa część Śmiałej (pomiędzy placem Inwalidów a gen. Zajączka) nie została w ogóle odbudowana w swoim pierwotnym kształcie, natomiast część północna została znacznie zagęszczona - niestety w sporej części zdaje się na chybił-trafił.

Nadal sporo tu kontrastów, co widać na obu środkowych zdjęciach, a w szczególności na trzecim zdjęciu od góry (Śmiała 54/56). Część willi na Śmiałej znajduje się w rejestrze zabytków, co daje jakieś szanse na zachowanie ich dla potomności, a w każdym razie ogranicza możliwości prze/dobudowy.


Cicho tu i spokojnie, jak to na starym, dobrym Żoliborzu.

1 komentarz:

  1. Dobudowy i rozbudowy starego Żoliborza to istny koszmar. Czasem nie tyle rozbudują, co obłożą jakimś szpetnym sidingiem czy blachą...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...