czwartek, 9 czerwca 2011

Wlochy - kamienice przy Chroscickiego

Dwie sąsiadujące kamienice przy Chróścickiego 20 i 22, na rogu z Rybnicką i naprzeciw pokazywanego już kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

W rozmowie z tubylcem (a raczej tubylczynią) okazało się, że kamienica pod numerem 20 została już spisana na straty - będzie rozebrana, bo zaczęła się sypać, a fundamentów niet (tu wszystko było kiedyś podmokłe). Szkoda, choć to raczej małomiasteczkowa kamieniczka. Za to sąsiad spod 22 ma nowy dach i prezentuje się wcale okazale - rzekłbym nawet wielkomiejsko, jak na okolicę.

3 komentarze:

 1. Ta mała kamienica to klasyczny przykład czegoś, co szkoda burzyć tylko dlatego, że jest stare, choć niewielką ma wartość architektoniczną.

  Pewnie gdyby nie to, że Warszawa jest w dość specyficzny sposób doświadczona,jeśli idzie o wymianę tkanki miejskiej, obyłoby się bez choćby jednego westchnienia nad burzoną ruderką.

  OdpowiedzUsuń
 2. No ją akurat burzą, bo się zaczęła sama rozpadać - tubylczyni tłumaczyła, że to z powodu posadowienia na płytkiej ławie i podmokłego terenu, a zapewne także przeciętnych materiałów i wykonania. Choć (nie)daj Boże, żeby współczesne bloki tyle wytrzymywały.

  OdpowiedzUsuń
 3. W takich 'rejonach' widać, że dzisiejsza Warszawa to zlepek różnych wsi i miasteczek.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...