poniedziałek, 30 maja 2011

Prosta Tower


Już tam kiedyś byłem, więc odwiedzam praktycznie gotowy (z zewnątrz) budynek. Tak sobie myślę, że może dobrze, że jest taki pokrzywiony, bo dość skutecznie odwraca uwagę od przyległego Mordoru JW Dekonstrakszyn. I podobnie jak z głosem wokalisty - bardziej istotne, od tego, żeby był wybitny jest to, żeby był charakterystyczny. Prosta Tower ten warunek spełnia.

czwartek, 26 maja 2011

Smiala ulica.
Ulica Śmiała na Żoliborzu Oficerskim ma prawie kilometr długości (to chyba najdłuższa ulica w tym rejonie). Dziś na zdjęciach tylko mały kawałek z jej północnej części - tej bliżej Placu Słonecznego.

Jedna z najbardziej reprezentacyjnych w zamierzeniach ulic Żoliborza Oficerskiego (pod numerem 16, obecnie nieistniejącym, mieszkał sam Grot-Rowecki) mocno po wojnie podupadła. Południowa część Śmiałej (pomiędzy placem Inwalidów a gen. Zajączka) nie została w ogóle odbudowana w swoim pierwotnym kształcie, natomiast część północna została znacznie zagęszczona - niestety w sporej części zdaje się na chybił-trafił.

Nadal sporo tu kontrastów, co widać na obu środkowych zdjęciach, a w szczególności na trzecim zdjęciu od góry (Śmiała 54/56). Część willi na Śmiałej znajduje się w rejestrze zabytków, co daje jakieś szanse na zachowanie ich dla potomności, a w każdym razie ogranicza możliwości prze/dobudowy.


Cicho tu i spokojnie, jak to na starym, dobrym Żoliborzu.

poniedziałek, 23 maja 2011

Zoliborskie impresje

Upraszczam oczywiście ten "Żoliborz", ale nie o to chodzi. To moja druga w kolejności ulubionych dzielnic w stolicy (wg 'starej' nomenklatury), no i miałem tu (krótką, ale zawsze) przyjemność mieszkać.

Krasińskiego 31 - klasztor Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego,
parafia rzymsko-katolicka p.w. Św. Jana Kantego, Prywatne Gimnazjum nr 23 Sióstr Zmartwychwstanek im. Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej. Wszystko pod jednym adresem, choć nie w jednym budynku.


Brodzińskiego 11 - ciekawa willa z dzikim winem, a w tle budynki z Wyspiańskiego.

Kaniowska 1A/Śmiała (nie mylić z Kaniowską 1 - willą gen. Hallera!) - mam mieszane uczucia, bo bryła niby klasyczna, ale wykonanie widocznie współczesne. Źle nie jest, ale czegoś jednak brakuje.

Mickiewicza/Kniaźnina w kierunku Klaudyny - nie wiem dlaczego, ale bardzo mi się podoba ta perspektywa.

piątek, 20 maja 2011

XLIII Akcja GTWb - Woda

Ze stołeczną wodą to u mnie krucho, więc będzie woda włoska, czyli bardziej swojsko Glinianka Cietrzewia. W tle całkiem zgrabny budynek, w którym mieści się Szkoła Podstawowa nr 94 im. marszałka Piłsudskiego - przy ulicy nomen-omen Cietrzewia. Przyjemna okolica, przynajmniej dopóki nie ma tu jeszcze komarów.

czwartek, 19 maja 2011

poniedziałek, 16 maja 2011

Bemowo - blaszak na rogu Radiowej.


Narożnik Radiowej i Powstańców Śląskich wygląda praktycznie tak samo od dobrych dwudziestu lat. Jedyna widoczna różnica to tramwaj, natomiast pawilon zwany blaszakiem (tak, to nazwa dość standardowa dla tych cudów architektury osiedlowej), który stoi tam sobie od jakiś 30 lat wygląda wypisz wymaluj tak samo. No dobra, dziś ma więcej 'reklam' niż onegdaj, za to - jak wszystko co tymczasowe - jeszcze sobie tutaj postoi kolejne długie lata.
Egzemplifikacja miejskiej brzydoty - jest tak paskudnie, że przestaliśmy już na to zwracać uwagę. Redukcja dysonansu poznawczego, albo przystosowanie do życia w mieście.

sobota, 14 maja 2011

Kosciol sw. Teresy od Dzieciatka Jezus - Warszawa WlochyBardzo malowniczy, choć - jak widać powyżej - niełatwy w ujęciu kościół.
Z drugiej strony (czyli od boiska) widać go lepiej, ale już nie tak ciekawie.
Osobiście wolę tę ciekawszą stronę.

poniedziałek, 9 maja 2011

Zofiowka


Na zdjęciach pozostałości Zakładu na Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów "Zofiówka"/Lebensborn Ostland/Sanatorium im. Okrzei. Ciężkie koleje losu przechodziło to miejsce...

De facto z głównego budynku jest tylko jedno zdjęcie (trzecie), pozostałe zaś ukazują pobliski budynek, którego bryła bardzo mi się spodobała. Niszczeje to wszystko na potęgę, jak wszystko co nie ma właściciela i pewnie nieprędko będzie miało - teren jest przeogromny, zamieszkany przez lokalsów, więc wątpię, że kiedykolwiek ktoś to w całości odzyska (gmina żydowska?)

piątek, 6 maja 2011

Otwocki magistrat, dworzec kolejowy i wieża ciśnień.

Ratusz czyli magistrat w Otwocku ciekawym budynkiem jest. Pochodzi z II połowy XIX wieku, a przebudowany na ratusz został w latach 20. XX w. Jeśli wierzyć wiki, to wieża była tam od początku.
Dworzec kolejowy w Otwocku jest równie interesującym budynkiem, zwłaszcza jego nietypowe drewniane sklepienie, które niestety nie bardzo daje się porządnie sfotografować. Ciekawostką jest również nietypowy dojazd do dworca - podobny w układzie do wjazdu na dworzec toruński: żeby się tam dostać, należy przejechać pod jedną z dwóch odnóg linii kolejowej - wjazd jest ulokowany pomiędzy nimi. Sam wygląd dworca nie zmienił się specjalnie od stu lat, co cieszy niezmiernie.
Na ostatnim zdjęciu kolejowa wieża ciśnień, pochodząca z tego samego okresu co dworzec.

poniedziałek, 2 maja 2011

Cmentarz Forteczny Modlin-TwierdzaJakoś ostatnio dużo krzyży wokoło, a gunsy wujka sama właśnie postarali się o następne, to tak w charakterze mojego małego requiem - tak wygląda to, co zostaje z żołnierzy, niezależnie od tego, czy byli po słusznej, czy niesłusznej stronie. Oczywiście, jeśli będzie jeszcze komu ich pochować i zadbać później o mogiły.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...