czwartek, 18 lutego 2016

Kamienice (po)południowe

Jako że kamieniczki obok kościółków stanowią mój ulubiony temat, to pozwalam sobie po raz enty wrzucić parę obrazków. Paręnaścię. No, ciut więcej - całe dwadzieścia! Za to wszystkie z (po)południa.

Zacznę jak zwykle chronologicznie, choć nie do końca zgodnie z tematem, bo tu więcej ulicy i kościółka niż kamienicy. No ale co mi tam - w końcu sam sobie zatwierdzam te obrazki, no nie...


...Kraków to oczywista i plac Dominikański, który nie wiedzieć czemu, lubię szczególnie.

Krakowa już więcej (chyba) nie będzie, a na pewno nie dziś, za to będą trzy strzały ze Skoczowa - dwa z rynku...


...na górze róże (w żuka rurze), na dole oflagowany motór...


...i jeden strzał z widokiem spod kościoła o sympatycznym wezwaniu (Piotra i Pawła, obu świętych), za to w kierunku rynku, ratusza i oczywiście tytułowych kamienic...


...ze Skoczowa skoczymy do Cieszyna, bo blisko. Spod tutejszego zamku, który wcale nie jest zamkiem, tylko jakimś studium projektowym (a fe!) mamy obrazek ulicy Głębokiej i stuletnich kamienic tamże...


...obok legendarnej Studni Trzech Braci mamy tu najwyższy budynek starego miasta...


...rynek w Cieszynie jest bardzo ciekawy...


...a jego okolice - niemniej, bo oto poniżej XVIII wieczna kamienica przebudowana w latach międzywojennych (kolorek zgadywam współczesny niestety)...


...teraz czas na sympatyczny zaułek Cieszyna pt. Przykopa, gdzie nad potokiem Młynówki obglądamy dawne budynki tkaczy, kowali i młynarzy, nawet jeśli to nie kamienice...


...to jest i fragment nieco bardziej kamienicznopodobny...


...opuszczamy Cieszyn i idziemy na wschód, oczywiście w kierunku cywilizacji, bo największy zestaw fotografii w dzisiejszym odcinku pochodzi z Bielska-Białej.

Pierwszy obrazek przedstawia niedawno odnowiony (na stritwju straszy jeszcze opłakanym widokiem sprzed remontu), stuletni "Dom kolejarski" przy reprezentacyjnej ulicy 3 Maja...


...niemal naprzeciwko znajduje się kamienica Alfreda Michla z 1895 r. (obecnie siedziba Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości) tudzież, nieco z tyłu, budynek Sądu Rejonowego z 1904 r....


...idziemy do centrum, a po drodze podziwiamy kamienicę Lindnera i dawny pasaż Komunalnej Kasy Oszczędności (KKO) z 1910 r. oraz pędzący klasyk marki Triumph Herald convertible z lat 60....


...mam nadzieję, że ta kamienica też doczeka solidnego remontu i następnym razem będzie się prezentowała dużo lepiej!

Tymczasem udajmy się na północno-wschodni fragment placu Wojska Polskiego (oryginalnie rynku Białej Krakowskiej), z secesyjną kamienicą "Pod Żabami" (po prawej stronie), ewangelickim kościołem Marcina Lutra (centrum zdjęcia) i neorenesansową kamienicą, będącą do 1950 siedzibą starostwa bielskiego, a po tym roku - przychodnią (po lewej)...


...kamienica "Pod Żabami" jest tak odjechana, że dostanie jeszcze dwa zdjęcia, choć ciasno tam strasznie i zielsko przysłania......wracamy do Bielska, bo czas z secesjów przenieść się do moderny. Po drodze mijamy zbudowany w 1935 r. na rogu ul. 11 Listopada i Komorowickiej dom mieszkalno-sklepowy Franciszka Schuberta (nie mylić z wcześniejszym o ponad wiek Franzem, także zwanym u nas Franciszkiem)...


...klu programu wizyty w BB stanowi modernistyczne osiedle mieszkaniowego z lat 1934-37 przy ulicy Bohaterów Warszawy (przed wojną "Aleje Sułkowskiego") w dzielnicy Dolne Przedmieście......nawet jeśli całe osiedle nie jest taki pięknie odnowione, jak narożna kamienica, to i tak warto zobaczyć na własne oczy :-)

Kończąc wizytę w Bielsku-Białej odwiedzamy jeszcze ulicę Orkana i kamienicę wbudowaną w mury miejskie...


...a już następnym razem... A nie wiem jeszcze, co będzie następnym razem. Zobaczymy jak dożyjemy, czego sobie i Państwu życzę!

16 komentarzy:

 1. bardzo ciekawe. byłem nawet w tych miastach, ale mało zwracałem wówczas uwagi. na nie.
  nb. był też taki blog, którego autor lubiał sobie czasem pokazać coś z Bielska-Białej, ale zmarł.
  blog, nie autor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tylko złapał zawał? Blog, nie autor :-)

   A przy okazji - wizyta w Cieszynie i Bielsku jak rzadko była zaplanowana, choć nie aż tak drobiazgowo jak by mogło wynikać ze zdjęć - w sumie w Cieszynie mieliśmy zobaczyć głównie rynek i okolice, a w Bielsku zamek, Aleje Sułkowskiego i żabią kamienicę - cała reszta była praktycznie po drodze, z małą pomocą 'wiki lubi zabytki'.

   Usuń
 2. Piękne obrazki z BB! Moja koleżanka mieszka tam na pięknej ulicy, bo Bohaterów Warszawy własnie (a te odnowione tam kamienice najczęściej mają odnowione tylko fronty niestety).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bohaterów jest faktycznie bardzo teges, a co do frontonów - przypomina mi się pięknie odrestaurowana kamienica przy Chłodnej naprzeciwko zboru - akurat przypadkiem rozmawiałem kiedyś z mieszkańcem, który owszem, pochwalił odnowioną fasadę, ale przy okazji wspomniał, że cała reszta jest 'po staremu'. No cóż, tradycje wsi potiomkinowskich są wiecznie żywe ;-)

   Usuń
  2. miło zobaczec ulice na której sie mieszkało i wychowało:)

   Usuń
  3. Miło! A które to z nich to te zamieszkane i wychowane? :-)

   Usuń
 3. O, część tych miejsc sam żem widział, acz dawno w niektórych. W przypadku Cieszyna dostała nam się ładniejsza część niż Czechom, za to dla równowagi na granicy z Niemcami mamy Zgorzelec...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Echech, i po co to dzielić? Zrobić jeden kraj z podziałem na stany (jak u wielkiego brata za wodą) i nie będzie nasze-wasze. Wiem, wiem, teraz to raczej niepopularne marzenia.

   Usuń
  2. Ale przecież obecnie granica polsko-czeska dla mieszkańców Cieszyna i Českiego Těšína znaczy tyle, co granice stanowe w USA. Za to dla "równowagi" granica USAńsko-meksykańska wygląda, jak... granica ghetta.

   I zresztą, tam też są miasta "bliźniacze", zarówno stan-stan (np. St. Louis, Kansas City), jak i USA-Meksyk (np. El Paso - Ciudad Juarez, czy San Diego - Tijuana).

   Usuń
  3. No jednak nie bardzo to to samo. Inny język, władze, waluta, itepe, itede. To, że można sobie swobodnie przechodzić w te i nazad to fakt, bardzo miły zresztą, z którego cieszę się za każdym razem, kiedy to robię (!), ale to jednak nie są sfederalizowane stany.

   PS. Meksyk jest to ni pricziom. To już prędzej granica Kanada-USA, ale skorośmy w EU, to najprędzej taki np. BeNeFraLux.

   Usuń
  4. Języki polski i czeski są dość podobne, sądzę przeto, że mieszkańcy obu części Cieszyna się dobrze dogadują (gdy chcą).
   Władze inne, owszem. Stany też mają swoich gubernatorów. Z drugiej strony, tożsamość władz szczebla wyższego nie daje nic, gdy nie ma obustronnej chęci współpracy, patrz przykład Bydgoszczy i Torunia.
   Inna waluta - to jeszcze pewnie jakiś problem, chociaż nie zdziwiłbym się, gdyby w całym Cieszynie można było płacić i Pe-eLeNami i kaCZKami (szczególnie miejscowi, którzy się znają i ufają sobie, że odpowiedni urząd się o tym fakcie nie dowie).

   Usuń
  5. Płacenie walutą obcą jest od dłuższego czasu legalne, więc się nie trzeba ukrywać ;-) A co do chęci - jak jest chęć, to i przysłowiowy Rusek z Niemcem się dogadają - gorzej, że nad naszymi głowami, boć to przecie dla nas nie honor (co najmniej od czasów guzików imć Becka).

   Usuń
  6. Prarusek z praniemcem to się dogadywali nad naszymi pragłowami co najmniej od późnego Średniowiecza. Rok 1939 nie wyskoczył z konopi.

   Usuń
  7. Bardzo późnego. Dogadali się tak naprawdę "dopiero" w końcówce XVIII w., ale oczywiście gdzie dwóch się dogaduje, tam trzeci dostaje baty. Znaczy-my.

   Usuń
 4. Jak dla mnie, to powinni wprowadzic zakaz wieszania tych reklam, ogloszen i czego tam jeszcze we wszystkich kolorach teczy, albo chociaz to ukrucic jakos? Kamienica moze i byc ladna, ale co z tego, jak jej prawie nie widac spod tego 'makijazu'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakaz jest już od pewnego czasu, i to co zdjąłem aparatem nie jest (już) tak zasyfione 'reklamami'. Ale oczywiście popieram czystość formy, co zresztą dotyczy również dziko rosnącego i zasłaniającego wszystko zielska. Taki budynek Sejmu choćby, którego zza zielska praktycznie nie widać.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...